רבים חולמים על פתיחת עסק חדש כמנוף לעצמאות כלכלית והיפטרות מהבוס, אך בדרך כלל אלו הם יזמים חדשים חסרי ניסיון או בעלי עסקים ששואפים לעבור לתחום רווחי יותר, שצריכים הכוונה בדרך אל הדרך הנכונה למימוש החלום. על מה צריך לחשוב בדרך, ומה כדאי לדעת מראש?

פתיחת עסק - הזמן מתקתק
פתיחת עסק – הזמן מתקתק

חלומם של רבים הוא פתיחת עסק חדש – רבים מהם שכירים שחולמים על עצמאות כלכלית ועל היום הראשון ללא בוס, ולחלקם היה בעבר עסק, אך רוצים לנסות תחום חדש ורווחי יותר, שבו הם לא בהכרח מתמחים. הרקע, הידע והניסיון העסקי משתנים בין אדם לאדם, אך אנשים שחולמים על עסק חדש הם בהכרח יזמים חדשים, וכך הם צריכים לתפוס את עצמם כדי ללכת אט אט בדרך להצלחה.

הרקע המקצועי של יזמים חדשים מתחלק בדרך כלל לשלוש קבוצות:

  • אלו שיודעים – אלו שחולמים להקים עסק ספציפי במשך שנים. הם יודעים מה הם רוצים, איך יראה המוצר ובאיזה צבעים יהיה הלוגו שלו. בדרך כלל מדובר באנשים שמתגלגל בראשם רעיון במשך שנים, שרק מחכה להזדמנות הנכונה .
  • השכירים החולמים – אנשים שעובדים בתחום הרלוונטי כשכירים, בארגון, ויש להם ידע מסוים ומקצועיות בתחום בו הם רוצים להתפתח, אך לרוב אין להם את "התמונה הגדולה" של החזון העסקי
  • רודפי ההצלחה – יזמים בנפשם שמזהים הצלחה של מישהו אחר ורוצים גם. להם עשוי להיות מושג קלוש על המוצר או השרות אותו הם מעוניינים לתת, אך לרוב הם רואים הצלחה כמטרה, ולא מודעים כלל למורכבות שבדרך.


למרות החלוקה לשלוש הקבוצות, ליזמים שמשתייכים לכל אחת מהן יש אחוז שווה להצלחה, בתנאי שידעו להלך עקב בצד אגודל ולפעול מתוך הבנה אחת ברורה: לפתיחת עסק יש חוקים וכללים ברורים. אפילו רעיון מבריק או קונספט מנצח לא יתנו תוצאות ללא ניהול שקול ונבון, וללא הבנה שמדובר בדרך חתחתים שצרופה בעבודה קשה.

על כן, פתיחת עסק שיצליח ויהפוך למנוף לעצמאות כלכלית, היא לא רק עניין של כסף או מזל, למרות שמדובר בשני אלמנטים משמעותיים וחשובים. מי שרוצה לא רק לחלום אלא גם להצליח לממש את החלום וליצור מציאות, צריך לדעת שמדובר בשילוב קריטי בין כמה אלמנטים חשובים נוספים כמו התזמון העסקי הנכון, כמות הזמן והמשאבים שניתן להשקיע בפרויקט, הכנה אישית, זוגית ומשפחתית לטלטלה כלכלית קלה בתחילת הדרך, ועוד לא מעט סודות, טריקים ואפיקי פעולה שצריך ללמוד מהמקצוענים.

מלבד שינון ולמידת הדרך הנכונה להצלחה, מי שבאמת רוצה לבוא מוכן למימוש החלום חייב לקחת בחשבון גם חוסר הצלחה, ולחשוב איזה סכום כדאי לסכן למען "ההרפתקה". חשוב לזכור כי פתיחת עסק היא לא רומן קצר מועד אלא מרתון קשוח לטווח הארוך, שלא כולו בריזה נעימה, ובמידה ומתבצע ניהול לא נכון של הדרך הוא עלול להפוך לחוויה קשה מאד. למרתון הזה צריך להצטייד בנחישות, ולכל אורכו צריך לדעת לנהל את הפחדים של עצמכם ואת חוסר הפירגון שאולי תיתקלו בו מהסביבה הקרובה לכם.

שנייה לפני שאתם רצים להקים את העסק ולהתחיל לזוז בלי בהכרח לתכנן את הדרך, נסו לזכור משפט אחד חשוב: "לוחמים צעירים ששים אליי קרב בעוד מנוסים יותר, ממתינים לראות לאן הוא יתפתח ומהיכן להיכנס" (סן טסו, אומנות המלחמה) – זכרו כי עדיף לחשוב הרבה זמן ולצאת לדרך בלי טעויות, מאשר לרוץ קדימה ולעשות טעויות שיעלו לכם ביוקר. יש לכם שאלות על הדרך הנכונה בשבילכם ובשביל המותג שלכם? פנו אלינו ונשמח לעמוד לרשותכם.